شبکه سازی در کسب و کار | راه و روش شبکه سازی حرفه ای

 • تاریخ انتشار

  27 شهریور ، 1402

 • دسته بندی برندینگ

شبکه سازی چیست؟ آیا شبکه سازی می تواند در کسب و کار ما نتایج مناسب و خوبی داشته باشد؟ قطعا در جلسات مشاوره با بسیاری از مربیان کسب و کار و مشاوران تجاری، این موضوع را شنیده اید که شبکه سازی می تواند اهمیت زیادی داشته باشد. احتمالا تاکنون توجه زیادی به آن نکرده باشید، اما بهتر است کمی وقت خود را صرف کنید تا شبکه سازی در کسب و کار را به خوبی یاد بگیرید. با این روش می توانید به سادگی از این ابزار استفاده کرده و درآمدهای بیشتری را کسب کنید.

شبکه سازی چیست؟

شبکه-سازی-در-کسب-و-کار-|-راه-و-روش-شبکه-سازی-حرفه-ای

شبکه سازی در کسب و کار، به ایجاد و حفظ روابط حرفه ای با افراد دیگر در صنعت یا زمینه کاری خود اشاره دارد. این روابط می تواند برای کسب و کار شما مزایای زیادی داشته باشد. ب طور کلی اگر بخواهیم شبکه سازی را ساده تر توضیح دهیم باید بگوییم که ساخت شبکه ها و وب ها می تواند زحمت شما در کسب و کار را کمتر کرده و درآمد بیشتری را در اختیار شما قرار دهد.

چرا باید شبکه سازی کنیم؟

دلایل شبکه سازی با مزیت هایی که این کار دارد می تواند تقریبا در یک سطح و درجه قرار بگیرند. بنابراین در اینجا به دلایل و مزیت های این کار نیز اشاره می کنیم تا شما هم بتوانید شبکه سازی را به بهترین شکل ممکن انجام دهید.

 • افزایش آگاهی از برند

وقتی با افراد جدیدی در صنعت خود ملاقات می کنید، می توانید در مورد کسب و کار خود به آنها بگویید. این می تواند به افزایش آگاهی از برند شما کمک کند.

 • ایجاد فرصت های تجاری

شبکه سازی می تواند به شما کمک کند تا با افراد جدیدی ملاقات کنید که می توانند به شما در کسب و کارتان کمک کنند. این افراد می توانند مشتریان بالقوه، شرکای تجاری یا سرمایه گذاران باشند.

 • دسترسی به اطلاعات و منابع

افرادی که در شبکه شما هستند ممکن است اطلاعات و منابعی را در اختیار شما قرار دهند که می تواند برای کسب و کار شما مفید باشد.

روش های شبکه سازی

شبکه-سازی-در-کسب-و-کار-|-راه-و-روش-شبکه-سازی-حرفه-ای

روش های مختلفی برای این کار وجود دارد. هر کدام از این روش ها در نهایت می توانند به آن چیزی که می خواهید برسند، اما روش ها متفاوت است و احتمالا ابزارهای مختلفی را نیز نیاز دارند. شبکه سازی می تواند به متدهای مختلفی انجام شود، این متدها شامل موارد زیر می شوند:

 • حضور در رویدادهای تجاری

رویدادهای تجاری مانند کنفرانس ها، نمایشگاه ها و جلسات شبکه سازی فرصت مناسبی برای ملاقات با افراد جدید در صنعت خود هستند.

 • عضویت در انجمن های تجاری

انجمن های تجاری می توانند به شما کمک کنند تا با افراد دیگر در صنعت خود ارتباط برقرار کنید.

 • استفاده از شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی مانند LinkedIn می توانند به شما کمک کنند تا با افراد دیگر در صنعت خود ارتباط برقرار کنید.

نکات مهم در شبکه سازی

همواره برای موفق شدن در هر کسب و کاری، یک سری نکات ریز و جزئی وجود دارند که به ظاهر بی اهمیت هستند. این در صورتی است که رعایت کردن این نکات می تواند نتایج بسیار خوبی را با خودش به دنبال داشته باشد. برای اینکه شبکه سازی شما در کسب و کار موفق باشد، باید نکات زیر را رعایت کنید.

 • خودتان باشید

سعی نکنید کسی که نیستید. مردم می توانند تشخیص دهند که شما واقعی نیستید و این می تواند به اعتبار شما آسیب برساند.

 • با دیگران ارتباط برقرار کنید

به یاد داشته باشید که شبکه سازی در مورد ایجاد روابط است. وقت بگذارید تا با افراد جدید آشنا شوید و با آنها ارتباط برقرار کنید.

 • کمک کنید

به یاد داشته باشید که شبکه سازی یک خیابان دو طرفه است. به دیگران کمک کنید تا به موفقیت برسند و آنها نیز به شما کمک خواهند کرد.

شبکه سازی یک مهارت مهم در کسب و کار است. با صرف زمان و تلاش برای ایجاد و حفظ روابط حرفه ای، می توانید کسب و کار خود را به سطح بالاتری برسانید.

شبکه سازی موفق

رمز و راز یک شبکه سازی موفق در چند اصل مهم خلاصه می شود. اولین نکته آن است که حتما هدف خودتان را تعیین کنید. تعیین کردن دقیق هدف شبکه سازی می تواند بسیاری از مسائل و راه حل ها را شفاف کند. مورد و نکته بعدی نیز آن است که افراد با تجربه و یا افرادی که در این حوزه استعداد یادگیری دارند را جذب کنید. این کار سبب می شود تا نتایج به دست آمده بسیار مناسب باشند. مورد بعدی نیز آن است که شبکه سازی را برای حوزه ای انجام دهید که می دانید ارزش صرف کردن وقت و هزینه را دارد.

شبکه سازی فروش

شبکه سازی فروش می تواند کمی متفاوت از شبکه سازی هایی همچون خرید و عرضه باشد. در این روش هدف نهایی شما و تمامی زیرشاخه های شما باید فروش محصول و یا خدمات باشد. اما باید این نکته را نیز در نظر بگیرید که به هیچ وجه نباید این موضوع را به خریدار القا کنید. شما باید نهایت کمک خودتان را بکنید که شبکه سازی فروش بتواند به مشتریان شما کمک کند و مشکلی از مشکلات و دغدغه های آن ها را حل و فصل کند.

شبکه سازی و تبلیغات یکیه؟

شبکه-سازی-در-کسب-و-کار-|-راه-و-روش-شبکه-سازی-حرفه-ای

معمولا این سوال برای مشتریان پیش می آید که آیا شبکه سازی با تبلیغات یکسان است؟ شبکه سازی و تبلیغات دو روش مؤثر برای بازاریابی و برندسازی هستند. هر دو روش مزایا و معایب خاص خود را نیز دارند. شبکه سازی فرایند ایجاد و حفظ روابط حرفه ای با افراد دیگر در صنعت یا زمینه کاری خود است. این روابط می تواند برای کسب و کار شما مزایای زیادی از جمله افزایش آگاهی از برند، ایجاد کردن فرصت های تجاری و همچنین دسترسی به اطلاعات و منابع را داشته باشد.

اما تبلیغات کمی متفاوت است. تبلیغات فرایند ارائه پیام های تجاری به یک مخاطب هدف است. این پیام ها می تواند از طریق رسانه های مختلف مانند تلویزیون، رادیو، روزنامه، مجله، اینترنت و شبکه های اجتماعی منتشر شود. یک سری تفاوت های شبکه سازی و تبلیغات وجود دارد که باید بدانید. شبکه سازی و تبلیغات از نظر روش، هدف و مخاطب هدف با یکدیگر تفاوت دارند.

 • روش

شبکه سازی یک روش غیرمستقیم برای بازاریابی است. در شبکه سازی، شما با افراد دیگر در صنعت خود ارتباط برقرار می کنید و در مورد کسب و کار خود به آنها می گویید. تبلیغات یک روش مستقیم برای بازاریابی است. در تبلیغات، شما پیام های تجاری خود را مستقیماً به مخاطب هدف خود ارائه می دهید.

 • هدف

هدف شبکه سازی ایجاد و حفظ روابط حرفه ای است. هدف تبلیغات افزایش آگاهی از برند، ایجاد انگیزه برای خرید و ایجاد تقاضا برای محصولات یا خدمات شما است.

 • مخاطب هدف

مخاطب هدف شبکه سازی افراد دیگر در صنعت یا زمینه کاری شما هستند. مخاطب هدف تبلیغات می تواند هر کسی باشد که محصولات یا خدمات شما را می تواند بخواهد یا نیاز داشته باشد.

یک مشاور برندینگ چگونه میتواند در شبکه به شما کمک کند؟

یک مشاور برندینگ با ارائه کردن راه حل های اصولی، تجزیه و تحلیل دقیق خواسته های شما و اهداف بیزینس شما و همچنین بررسی کردن شالوده های تجاری شما، می تواند در این حوزه به شما کمک کند. این نکته را نیز در نظر داشته باشید که حتما از یک مشاور خبره و ماهر کمک بگیرید تا هم در زمان و هم در هزینه های صرف شده بتوانید مدیریت خوبی داشته باشید.

کلام پایانی

شبکه سازی و نکات و زیرشاخه هایی که مربوط به آن می شوند را در طول این مطلب بررسی کردیم. تمامی این نکات می توانند به شما کمک کنند که به شکل بهتری بتوانید شبکه سازی را انجام داده و از مزیت های آن بهره مند شوید. این نکته را در نظر بگیرید که حتما این کار را باید بر طبق اصول انجام دهید. در غیر این صورت نتیجه خوبی از این مسئله نخواهید گرفت. به همین خاطر نیز توصیه می کنیم تا اگر نیاز به شبکه سازی دارید، حتما با افراد آگاه در این زمینه مشورت کنید.

 

ممکن است دوست داشته باشید
پست های مرتبط
نظری ثبت نشده است. اولین نفر باشید
نظر خود را به اشتراک بگذارید
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
نظر شما *